UA-48084018-1
12043

 • Cape Town nasıl bir yer ?

  Afrika kıtasının en gelişmiş ülkesi Güney Afrika Cumhuriyetinin 3 başkentinden birisi olan Cape Town aynı zamanda en güvenli şehridir.Nüfusun %30 afrika zencisi %50 melez ve geri kalan %20 beyaz dır. Resmi dil İngilizce olmakla birlikte 11 yerel dil vardır beyazlar iyi eğitimli melezler ve zenciler ingiliz aksanıyla ingilizceyi konuşurken geri kalan insanların ingilizce aksanları biraz farklı olsa da rahat anlayıp konuşabilirsiniz. 

 • Cape Town’da İngilizce Eğitimi

  Dünyanın en önemli İngilizce eğitim okullarının şubeleri Cape Town da bulunmaktadır eğitimci kadroları ingiliz aksanıyla (native speaker) konuşan profosyonel eğitimcilerden oluşur ve bu eğitimcilerin dünyanın her tarafında geçerli sertifikaları vardır.Cape Town'da Euro CentresEC (English Language Centres), Good Hope Studies ve Cape Studies İH (International House) vb.
  Kurslarda, seviye tespit sınavı ve mülakattan sonra öğrencinin durumuna göre 
  5 seviyede, 2 aylık kurlar şeklinde, toplam 11 aylık dönemler halinde  eğitim verilmektedir:

 • Kurslarda ki öğrencilerin ülkelere göre dağılımı nedir ?

  Kurslarda ki öğrecilerin ülkelere göre dağılımı her bir kursa göre değişiklik gösterse de fikir vermesi açısından yaklaşık olarak  %35 i Almanya, İsviçre,Hollanda, Fransa, İtalya, İspanya ve Portekiz'in bulunduğu Avrupa kıtasından, %25 i Kore, Japonya ve Tayvan'ın bulunduğu Asya kıtasından, %15 i Brezilya ve Arjantin'in bulunduğu Güney Amerika kıtasından, %15 i Libya, Mısır, Angola, Gabon, Gana ve Sudan'ın bulunduğu Afrika kıtasından %10 u Türkiye, İran ve Arabistan'ın bulunduğu Orta Doğu bölgesinden  oluşmaktadır. 

 • Neden Cape Town ?

  İngiltere Kanada Amerika Avustralya gibi vize sorunu ve tabii eğitim maliyetlerinin yüksekliğini düşündüğünüzde Cape Town çok avantajlı kalıyor ayrıca iki okyanusun birleştiği Ümit Burnu olarak bildiğimiz Cape Point penguenler  Table Mountain üzüm bağları göç eden balinalar ve daha bir çok doğal güzelliği görüp yaşayabileceğiniz  güzel bir şehir.  

 • Cape Town Vize

  İlk ay vizesiz yanınızda sadece pasaportunuz ve uçak biletinizle gidip bir ay vizesiz kalabilirsiniz ayrıca süreyi uzatmak isterseniz  eğitim gördüğünüz ve kalacağınız yere çok yakın olan şehrin merkezinde home affairce başvurup orada kalacağınız süre içinde yapacağınız harcama için yanınızda 2000 euro kadar bir parayı nakit yada banka hesap cüzdanında gösterirseniz 3 ay daha turist vizesi alabiliyorsunuz cevabın gelmesini de düşünürseniz yaklaşık 5 ay kadar vizesiz kalabilirsiniz ve bu vizenin size çok büyük bir maliyeti yok eğer daha uzun süreli kalmayı düşünürseniz öğrenci vizesi için başvuru yapılacak olup 1 seneye kadar vize alabilrsiniz yalnız bunun  için bazı şartlar gerekli 1 yıllık hayat sigortası ve başvuruda ödenecek bir miktar para son bir seçenek olarak turist vizenizde bitse başvuruda bulunmazsınız zaten özellikle beyazlara ne kimlik ne pasaport soran var sadece ülkeden çıkarken eğer yeniden gitmeyi düşünürseniz giriş yaptığınızda ödemek üzere 3000 Randlik bir ceza kesiyorlar o kadar.  

 • Visitor's Visa (Turist Vizesi)

  4 aya kadar kalmak isteyenler Visitor's Visa (Turist Vizesi) almak için başvurmaktadır. Bunun için gerekli olan belgeler ve maliyeti şu şekildedir: 
  ·         Pasaport.
  ·         Bank Statement(Hesap Dökümü); Aşağıdaki iki belge de geçerlidir:
              -  Türkiye'de hesabınızın olduğu bir bankadan alacağınız son 3 Aylık Bank Statement (hesap dökümü) yeterli olmaktadır
              -  Veya yeterli miktarda nakit parayı(her ay için 500 Euro) vize işlemlerinde ilgili kişiye göstermek suretiyle (Euro, Dolar, Rand cinsi olmalıdır)
  ·         Dönüş bileti;
  ·         Home Affairs'den alınan başvuru belgesi,
  ·         425 Rand (90 TL) başvuru ücreti;

 • Study Permit (Öğrenci Vizesi)

  4 aydan fazla kalanlar için Study Permit gerekmektedir. Vize işlemlerinin Türkiye’den halledilmesi tavsiye edilir.Bunun için Ankara’daki konsolosluğa başvurmak gerekir işlemler bir hafta kadar sürebilir.Cape Town’dan başvuru yapmayı düşünenler için
   
  Study Permit için şunlar gerekmektedir: 

  o    İngilizce kursundan öğrenci belgesi
  o    Proof of Residence (ikametgah belgesi ev sahibizin yazıp imzalayacağı belge)
  o    Bank Statement (Hesap Dökümü); Türkiye'de hesabınızın olduğu bir bankadan alacağınız son 3 Aylık  Bank Statement (hesap dökümü)  yeterli olmaktadır
  o    Medical Report (Sağlık Raporu); Uzman bir doktor tarafından veriliyor. Cape Town maliyeti 300 Rand (75 TL) ; (Türkiyeden Tek hekim  sağlık raporu alıp İngilizceye çevirebilirsiniz.)
  o    Radyological Report; Bu da X-Ray çekimi; Cape Town maliyeti 400 Rand (yaklaşık 100 TL) tutarındadır; (Türkiye'den verem savaş dispanserinden tbc. olmadığına dair rapor alıp İngilizceye çevirtebilirsiniz)
  o    Police Clearence (Sicil Kaydı); Cape Town'da alınabilir ya da Türkiye'de sabıka kaydı alınıp yeminli mütercim tarafından İngilizceye çevrilebilir. Cape Town’da masrafı 60 Rand civarındadır (15 TL);
  o    Medikal Aid (Seyahat Sağlık Sigortası); Türkiye'den alınması daha uygun olur. Herhangi bir sigorta şirketinden kalacağınız süre kadar sigorta yaptırmanız yeterlidir. Güney Afrika ülkesi kapsam dahilinde olan Seyahat sağlık sigortası yaptırmalısınız. 80-150 TL arası değişmektedir.
  o    425 Rand (yaklaşık 100 TL) başvuru ücreti;
  o    Home Affairs'den alınan başvuru belgesi;   Dönüş Bileti.

 • Cape Town Yolculuk ve Karşılama

  THY her gün düzenli olarak tarifeli uçakları akşam saat 12 gibi kalkıyor Johannesburg aktarmalı olarak öğlen 12 gibi Cape Town a varıyorsunuz sakın 12 saat süren yolculuğu gözünüzde büyütmeyin gözünüzü kapatıp açtığınızda varmış oluyorsunuz  Yurtdışına çıkmayı düşünenler için biletlerini 1 ay öncesiden uygun fiyatlarla alması önerlir ikinci bir alternatif Emirates ve Dubai aktarmalı olarak yaklaşık 18 saat süren bir yolculuk Havaalanında sıcak bir karşılama ile aile pansiyon yurt seçeneklerinden önceden rezerve ettiğiniz konaklama yerinize yerleştiriliyorsunuz.

 • Cape Town da Konaklama

  Aile yanında pansiyonda yada yurtta kalma seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz kalma süresince dil pratiği yapma ve farklı kültürleri tanıma imkanına sahip olacaksınız. 

 • Cape Town’da İklim

  Cape Town ile aynı boylamda olduğumuz için saat farkı olmasada iklim ülkemiz ve avrupanın  tam tersidir yani burda kış iken orada yaz burada yaz iken orası kış sıcaklık yazın Türkiye ortalaması üzerindeyken serinlemek için  aralarında 10 ᵒC gibi bir sıcaklık farkına sahip iki okyanusta da yüzebilirsiniz kışlar ise ülkemize göre daha yumuşak geçiyor Türkiyenin sonbaharı gibi diyebiliriz

 • Cape Town'da Günlük hayat

  Resmi para birimleri Rand dir ve 1 tl 5 Rand   1 dolar 10,90 Rand 1 euro 14,85 Rand civarındadır. Resmi daireler saat 4 gibi özel yerler en geç 6-7 gibi kapanır bu saatten sonra gece hayatı başlar  Trafik burada ülkemize ters akar ve araba direksiyonları sağdadır, ulaşım için Tren, Otobüs ve Dolmuş mevcuttur. Bir semtten başa bir semte gitmek aşağı yukarı 7 ile 15 Rand (1,5- 3 TL) arasında değişmektedir.  Helal sertifikalı gıda bulmak süper marketlerde oldukça kolaydır şehirde müslümanların işlettiği yemek yerleri yeteri kadar mevcuttur. Evlerin içinde ayakkabıyla gezilir ve tuvaletlerin nerdeyse tamamı alafrangadır. 

 • Cape Town’da Müslümanlar

  Güney Afrika geneli müslüman nüfusuna göre %15 gibi oldukça yüksek olan oranda özelikle merkezde Long Street paralelinde yoğunlaşmış renkli evleriyle meşhur Bo Kaap gibi bir semtin neredeyse tamamı müslüman nüfustur. Müslümanlar ağırlıklı olarak Hindistan ve Malezya kökenli olup sayıları az da olsa Avrupa kökenli beyaz müslümanlar da vardır. Mescitler herkeze açık  olsada her müslüman ırkın kendine ait mescitleri bulunur Long Streetin sonu diyebileceğimiz bir noktada bulunan Turkish Baths in hemen yanında beyazlara ait  Jumua Mosque mescidinde her Cuma namazından sonra  etli bir pilav olan ikram edilir.

 • Cape Town’da Türkler

  Osmanlı döneminde burada ki müslüman cemaatlerin anlaşmazlığı üzerine halifelikten sorunların çözümü için bir alim talep edilmiş bunun üzerine Kürt bir alim olan Ebubekir efendi buraya görevlendirilmiştir bu ilk adımdan sonra Türkler buraya fazla bir ilgi göstermemiş yakın zamana kadar Bağdat caddesinin meşhur Barış büfesinin bir şubesi de Long Street üzerinde EuroCenter kursuna 50 mt mesafede bulunuyordu yine de Long Street üzerinde bulunan yemek yerlerinde istanbul mutfağını bulabilirsiniz ve hatta bunların bazı işletmecileri türk  bunun dışında ticaret yapmak için orada bulunan türkler olduğu gibi bazı türk cemaatlerin okulları ve Kuran kursları da mevcut.

 • Odalarda müzik dinleyebilir miyim ?

  Odalarda, başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde müzik dinlenebilir.

 • Oda temizliğini kendimiz mi yapmalıyız ?

  Yurt binamızda; odalar gün aşırı, genel ortak kulanım alanları her gün temizlik personelimiz tarafından, sağlık ve hijyen koşulları doğrultusunda temizlenmektedir.